wtorek, 30 czerwca 2015

KSIĄŻKI NA WAKACJE

źródło

Z założenia książki na wakacje powinny być lekturami lekkimi, łatwymi i przyjemnymi. Dla niektórych wakacje mogą być jednak czasem nadrobienia czytelniczych zaległości. Tak będzie w moim przypadku. Czeka na mnie na półce parę książek, do których jakoś nie mogłam się zabrać. A to, że za gruba, więc nie ma sensu zaczynać, a to, że klimat książki teraz mi nie pasuje albo, że mam coś ciekawszego do czytania. U mnie na półce czekają:

- „Szczygieł” Donna Tartt (nagroda Pulitzera 2014),
- „1945. Wojna i pokój” Magdalena Grzebałkowska,
- „Temat na pierwszą stronę” Umberto Eco – właśnie zaczęłam czytać,
- „Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen,
- „Nawroty nocy” Patrick Modiano,
- „Zero, zero, zero. Jak kokaina rządzi światem” Roberto Saviano (autor świetnej „Gomorry” o neapolitańskiej mafii) – czeka od Bożego Narodzenia, na razie ją tylko przejrzałamJ
- „Dostatek” Michael Crumney.

Mam dla Was jeszcze parę propozycji książek (wydanych w ostatnich miesiącach), które mogą się okazać hitem tegorocznych wakacji:

1. „Copyfighter” Łukasz Krakowiak – z założenia lektura lekka, łatwa i przyjemna. Pisarz przedstawia realia pracy copywritera w polskich warunkach. Nie będzie to niestety historia a’la „Mad Men”.
źródło
2. „Inna dusza” Łukasz Orbitowski – zapowiedź wydawcy: „Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.” Brzmi dobrze.
źródło
3. „Wolność czytania” Karol Maliszewski – dla fanów poezji.

4. „Zwierzenia jeżozwierza” Alain Mabackou – polecana przez moje ukochane „Cappuccino z książką’, więc musi być dobra. Autor nawiązuje do afrykańskiej legendy, według której każdy człowiek ma swoje sobowtóra. Pełna humoru, podchwytliwa opowieść o ludzkiej naturze.
źródło
5. „Pewnego razu w Moskwie” Simone de Beavoir – książka sprzed kilkudziesięciu laty po raz pierwszy po polsku. Czołowa francuska feministka z humorem opowiada o kryzysie małżeńskim i egzystencjonalnym, którego niemłodzi już bohaterowie doświadczają podczas podróży do Związku Radzieckiego.
źródło
6. „Slow fashion. Modowa rewolucja” Joanna Glogaza – autorka bloga styledigger pomaga zrobić porządki w szafie, wskazuje, jak poszukać własnego stylu, przy okazji motywuje do tego, aby stać się świadomym konsumentem.
Slow fashion. Modowa rewolucja
źródło
7. „Piąty beatles” Mariusz Czubaj – wakacje nie mogą się obyć bez kryminału. Rudolf Heinz powraca.
źródło
 8. „Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego” Wiktor Krajewski, Maria Fredro-Boniecka – wzruszające opowieści kilkunastoletnich wówczas łączniczek i sanitariuszek powstania warszawskiego.
Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego
źródło
9. „Fosa” Sylwia Siedlecka – debiutancka powieść, w której pisze o małomiasteczkowej niemocy, o zderzeniu marzeń z rzeczywistością. Autorka pisze lirycznie nawet o okrucieństwie.
Fosa - Siedlecka Sylwia
źródło
10. „Piękne ogrody. Antystresowe kreatywne kolorowanie dla dorosłych” – nowy sposób na nudę, relaks, wakacje…
Piękne ogrody. Antystresowe, kreatywne kolorowanie dla dorosłych - Opracowanie zbiorowe
źródło
Udanych wakacji i miłego czytania!