środa, 17 grudnia 2014

PIERNIKI + ŚWIĄTECZNA REFLEKSJADo Świąt pozostało już bardzo niewiele czasu, cieszę się więc, że udało mi się zdążyć z piernikami. Bez pomocy mamy na pewno by się nie udało, bo przy kilkumiesięcznym dziecku niestety nie da się jednocześnie piec ciasteczek i uważać, żeby nasze maleństwo się przypadkiem nie uszkodziło.
Dzisiaj więc przepis na przepyszne pierniki.
Skład:
- 1,5 kg mąki,
- 40 dag cukru,
- 40 dag miodu sztucznego,
- 25 dag masła,
- 25 dag smalcu,
- 3 jajka,
- 1 łyżka sody oczyszczonej (rozpuścić w 1 łyżce octu)
-1 proszek do pieczenia,
- mieszanka przypraw do pierników (według uznania),
- cynamon,
- 2 łyżki kakao.
Przygotowanie:
Masło, smalec, miód, cukier roztopić w rondelku, do jeszcze ciepłego płynu dodać przyprawy i cynamon. Gdy przestygnie połączyć z resztą (mąką, proszkiem do pieczenia, sodą i jajkami). Całość zagnieść na jednolitą masę i pozostawić na 24 godziny. I można piec.
Miłego pieczenia!


Najlepiej piecze się w towarzystwie domowej roboty aroniówki:)
Upieczone:) Wystarczy już tylko ozdobić i zajadać:)
Pierniczki ozdobione. Ja zdobię raczej ascetycznie i bardziej dietetycznie: biały lukier, ewentualnie czekolada z płatkami migdałów.A na koniec jeszcze taka mała refleksja. Jeżeli nie upieczecie pierników– nic nie szkodzi. Jeżeli nie stać was na drogie prezenty dla najbliższych – nic nie szkodzi. Jeżeli zamiast 12 potraw na stole wigilijnym stanie 5 – nic nie szkodzi. Jeżeli nie zdążycie kupić nowego outfitu na kolację wigilijną - nic nie szkodzi. Pierniki można kupić, fajne drobiazgi można dostać już do 50 zł (patrz np.: książki!), mniej potraw – mniej zmarnowanego jedzenia i mniej wzdęć :), po świętach przeceny są większe, więc wtedy warto się wybrać na zakupowe szaleństwo (a biała koszula lub mała czarna na Wigilię zawsze się w szafie znajdą).

Zamiast corocznego świątecznego pędu, wybierz powolne smakowanie każdego dnia. Przyjrzyj się lampkom na choince, skup się na smaku karpia, porozmawiaj z dzieckiem o jego przeżyciach, pośpiewaj kolędy (ale nie myśl przy tym, że trzeba już pozmywać).

Przynajmniej w święta tryb wielozadaniowy zmień na jednozadaniowy. Powodzenia, żeby się udało:)